امروز برابر است با :چهارشنبه 6 مرداد 1400

نقش طلا در اقتصاد

نقش طلا در سيستم پولی

اهمیت طلا به عنوان یك منبع ثروت و همچنین نقش كنترلی آن در سیستم پولی جهان كه به عنوان نیروی محركه اصلی در اكتشاف، استخراج و تولید طلا مطرح می‌باشند.
اهمیت طلا به عنوان یك منبع ثروت و همچنین نقش كنترلی آن در سیستم پولی جهان كه به عنوان نیروی محركه اصلی در اكتشاف، استخراج و تولید طلا مطرح می‌باشند. اگرچه روابط متقابل پول و طلا بسیار پیچیده است و روابطی كه در قطعی بودن آن اتفاق نظر وجودداشته باشد نادر است، ولی حداقل در این خصوص كه این دو به یكدیگر مرتبط هستند اتفاق نظر وجود دارد. این ارتباط در قالب‌های مختلفی بیان شده است.
گفتارهای زیر همه به نحوی دلالت براین ارتباط اساسی بین پول و طلا دارند:
– جدا از اینكه یك معدن دارای چه نوع ماده معدنی است، معدن كاری آن برای دستیابی به طلاست.
– قیمت طلا نه فقط از طریق میزان عرضه و تقاضای آن تعیین می‌شود، بلكه از طریق میزان عرضه و تقاضا برای سرمایه و اعتبار (پول) به منظور رهایی از ركورد اقتصادی نیز كنترل می‌شود.
– اگر بخواهیم در اصلاح پایداری قیمت‌ها و اعتماد به پول رایج خاصی موفق باشیم باید ارتباط آن را با طلا تقویت كنیم.
– تحت شرایط ثابت از نرخ مبادلات پولی، حتی با رشد اقتصادی بسیار سریع، موازنه مالی جهان وقتی قابل حصول است كه افزایش كل ذخایر پولی بین المللی منطبق بر افزایش تولید طلا باشد نه منطبق بر افزایش یك نوع ذخیره پولی خاص مانند دلار. 

به رغم مشكلات موجود در تخمین حوادث سیاسی كوتاه مدت در جهان و اثرات آن در قیمت و تولید طلا در بازار آزاد، می‌توان طلا را به عنوان یك شاخص حساس نسبت به شرایط ملی و بین‌المللی معین از قبیل تورم و یا جنگ معرفی كرد. برای مثال در دو سه دهه اخیر به طور آشكار قیمت طلا و نفت تاحدود زیادی به موازات یكدیگر تغییر كرده است، ولی این رابطه ممكن است دردرازمدت قابل دوام نباشد.

بر اساس داده‌های موجود ارزش نسبی طلا در ارتباط با عوامل زیر تعیین می‌شود:
– نرخ تورم و سایر عوامل موجد ناپایداری اقتصادی مانند نرخ بهره بانكی
– هزینه تهیه سرمایه و سود حاصل از دارایی‌های دیگر.
– كوشش برای توسعه و بازاریابی
– ارزش طلا  نسبت به سایر اجناس
– چشم انداز وضعیت عرضه و تقاضا برای طلا

بازارهای طلا
 بین تولیدكنندگان و مصرف‌كنندگان طلا بازارهای كلیدی فعال می‌باشند كه در سطح جهانی و منطقه‌ای پراكنده‌اند. تولیدات آفریقای جنوبی كه بزرگترین تولیدكننده طلا در جهان است، به بازارهای لندن و زوریخ سرازیر می‌شود. 
تولیدات آمریكای شمالی به بازارهای نیویورك و تورنتو انتقال می‌یابد. تولیدات به استرالیا به هنگ‌كنگ، سنگاپور و ژاپن می‌رود. معامله كنندگان عمده در بازار طلای جهان، یا موسسات بانكی هستند یا موسسات تجاری‌ای كه بانك‌ها سهامداران عمده آنها می‌باشند. بدین لحاظ از نظر مالی در سطح بسیار بالایی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *